OSTEOARTRİT (KİREÇLENME)


🔹Eklem ağrısı, hareket kısıtlılığı ve tututklukla seyreden kronik, dejeneratif bir hastalıktır. Ağrı istirahatte azalırken hareketle artar ileri safhalarda istirahat sırasında da ağrı görülebilir.
.
🔹Eklem kıkırdağı bozulur, aşınır, eklem kıkırdağının altındaki kemikte büyümeler ve eklem kenarında çıkıntılar (osteofit)oluşabilir.
.
🔹40 yaşına kadar çok fazla görülmez. 75 yaş üzeri görülme sıklığı %80 dir. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Gut, Romatoid artrit, diabetik nöropati, paget hastalığı, septik artrit ve doğuştan kalça çıkığı gibi hastalıklar osteoartrit gelişme riskini artırırlar.
.
🔹En çok eller, dizler, kalça ve omurgadaki eklemlerde görülmektedir. Omurgada olan Osteoartrit sinir basısına neden olabilir, bu da uyuşma ve his kaybına, kola ve bacağa vuran ağrılara sebep olabilir.
.
🔹Sıklıkla Romatoid Artrit ile karıştırılır. Osteoartrit teşhisi için röntgen çekilebilirken, diğer hastalıklardan ayırt edilebilmesi için kan ya da şiş olan eklemden sıvı çekilebilir ve test edilebilir.


🔹TEDAVİSİNDE: Kilo vermek, egzersizler, fizik tedavide kullanılan ağrı kesici ajanlar (elektroterapi, sıcak, soğuk uygulamalar), kaplıcalar, kinezyolojik ağrı bantları ve medikal tedavi kullanılmaktadır.




 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir