KALÇA KIRIKLARI➖Kalça kırıkları pelvis (halk arasında leğen kemiği diye bilinen) bölgesinde olabileceği gibi kalçanın femur kemiğinin (üst bacak kemiğinin) pelvis ile eklem yaptığı bölgede de oluşabilmektedir.➖65 yaş üzerinde ve Osteoporoz (kemik erimesi) olan hastalarda bu risk artmakta 80 yaş üzerindeki yaşlıların %50 sinde düşme sonucu kırık oluşmaktadır.

➖Yaşın ilerlemesiyle kas zayıflıkları, görme kayıpları ve denge problemleri riski arttıran faktörlerdendir.

➖En çok evde düşme sonucu kırık oluşmakta bunun için ev düzeni yeniden gözden geçirilmelidir. Işıklandırma, gereksiz eşyalar, yatak yüksekliği düzenlenmelidir.

➖Sebep olabilcek hastalıklar varsa ( Parkinson, Demans, Osteoporoz, Ms, Felç, Alkolizm vb) fizyoterapi programı oluşturulup düzenli egzersiz ile hastalığın kötü etkilerini (kas zayıflıkları, denge problemleri vb.) kontrol altına almaya çalışmak faydalı olacaktır.

➖Pelvis kırıkları kızarıklık, kaslarda zayıflık, karın ve kalça bölgesinde ciddi ağrı, şekil bozuklukları gibi belirtiler gösterir.

➖Kişinin hareketlerini ciddi kısıtlayan pelvis kırıkları stabil ise; uzun süreli dinlenme ve fizyoterapi ile tedavi edilmesi gerekmekte ve bir kaç gün sonra fizyoterapiye başlanmalıdır. Eğer kırık stabil değilse; ciddi bir büyüklükte ve organ yaralanmasına sebep olduysa cerrahi tedavi gerekli olacaktır.

➖Ameliyata girecek kalça kırığı hastalarına ameliyat günü operasyona girmeden önce fizyoterapist eşliğinde fizyoterapi programı solunum ve ayak bileği pompalama egzersizleri ile başlanmalıdır. Ameliyat sonrası 1. gün izometrik egzersizler ile devam eden programa en az 3 ay devam edilmelidir.

➖Kalça kırığı kaynamasının ortalama 6-12 hafta arasında oluşması beklenir. Bu süreyi kısaltmak için beslenmenize, doktorunuzun verdiği ilaç ve vitaminlere, fizyoterapistinizin önerdiği egzersizlerin aksatılmamasına dikkat edilmelidir.

◻Hasta hikayesi için aşağıdaki videoya tıklayıp yana kaydırabilir ya da instagram hesabımızı ziyarat edebilirsiniz.⤵

https://www.instagram.com/p/Briqk65nT9w/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=1obtohf69wt47

➖Kalça kırığı hastalarının %15-30’u 1 sene içerisinde ölmektedir. Bu yüzden bu tarz vakalarda fizyoterapi almak hayati önem taşımaktadır.


✔NOT:Size fizyoterapist olduğunu söyleyen kişilerden 4 senelik fizyoterapi ve rehabilitasyon diplomasını görmeyi talep etmeniz hayati önem taşımaktadır.


Fzt. LALE KILIÇ

📞05354920829 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir