TENİSÇİ DİRSEĞİ ( LATERAL EPİKONDİLİT )Tenisçi dirseği dirseğin dış tarafındaki kemik çıkıntıda ağrı ve hassasiyetle karakterize, el bileği ekstansör kaslarının aşırı ve ya zorlayıcı kullanımı sonucu oluşan bir hastalıktır.➖Yukarıdaki görselde hareketi yaptıran ön kol kaslarının dirsek eklemine tutunduğu bölgede ağrı ve ödem, lif kopması veya zedelenmesi oluşabilir.

➖Tenisçi dirseği olarak anılsa da hastaların %10 u tenis oynamaktadır. Bu hastalığa sebep olan nedenler arasında aşırı ev temizliği, raket sporları, aşırı mouse ve klavye kullanımı, örgü örnek, yazı yazmak, marangozluk ve makine işleri sayılabilir.

➖Dirseğin dış alt kısmındaki ağrı dirsekten bileğe doğru vurur.➖Birşeyler alırken ve kavrarken ağrı hissedilir.

➖Ağrı 6 -12 hafta sürebilirken 1 yıla kadar rahatsızlık hissedilebilir.

➖Hasta hikayesi alındıktan sonra etkilenmiş bölgeye baskı veya el bileği ekstansiyonuna direnç uygulayıp oluşan ağrıya bakılarak teşhis konulmaya çalışılır.

➖Röntgen, ultrason, Mr gibi görüntüleme yöntemleri dirsek ağrısının olası diğer nedenlerinin elenmesinde etkili olacaktır. (Kırık, artrit vb)


✔TEDAVİSİ; Tenisçi dirseği bandı kullanmak, soğuk uygulama yapmak, Dr. un verdiği antienflamatuar ilaçlar, fizyoterapistin tavsiye ettiği omuz, dirsek ve el bileği egzersizleri ve kinezyolojik bantlama ile yapılmaktadır. Ağrı ve oksijenlenme için elektroterapi yöntemleri tercih edilebilir.➖İyileşme ortalama3-4 ay sürmektedir.


Fzt. LALE KILIÇ

📞05354920829 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir